KARDEŞTE HDP TULUM ÇIKARDI

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine kayyum olarak atanan Kaymakam Ulaş Ayhan’a yardımcı olmak amacıyla AK Parti Genel Merkezi tarafından İnegöl Belediye eski Başkanı ve şimdi ki İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın görevlendirildiği ilçede kazanan HDP oldu. Yatırım ve birçok ziyaretlerin yapıldığı ilçe de HDP hem Milletvekilliğinde hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tulum çıkardı.

KARDEŞTE HDP TULUM ÇIKARDI

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Belediye Başkanı Rohat Özbay´ın gözaltına alınmasının ardından Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Kaymakamı Ulaş Akhan kayyum olarak atandı. AK Parti Genel Merkezi tarafından yapılan görevlendirme ile dönemin İnegöl Belediye Başkanı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ardından da İnegöl Belediye Başkanı seçilen Alper Taban, kayyum olarak atanan Kaymakam Ayhan’a tecrübeleri ile yardımcı oldu. Geçen süre içerisinde İnegöl Belediyesi tarafından hem çeşitli yatırımlar yapıldı hem de birçok sivil toplum kuruluşu, işadamları, muhtarlar ve basın mensuplarının katılımıyla geziler düzenlendi. Bir nevi kardeş şehir olan Doğubayazıt’ta 24 Haziran seçimleri sonucunda bir şok yaşandı. İnegöl’den ve Ankara’dan birçok destek alan Doğubayazıt’ta HDP tulum çıkardı.

5’TE BİRİ ORANINDA OY ALABİLDİ

Milletvekili oylarında HDP yüzde 79,54 alırken, AK Parti yüzde 14,47, CHP ise yüzde 2,16 oy aldı. Cumhurbaşkanlığında ise, Selahattin Demirtaş yüzde 77,37 oranın oy alırken, Cumhur İttifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 16,78, Millet İttifakının adayı Muharrem İnce ise, yüzde 4,49 oy aldı. Hem milletvekilliği seçimlerinde hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP ve Selahattin Demirtaş, AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarının neredeyse 4-5 katı fazla oy aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER