Çerkezler Sürgünü Unutmadı

Çerkezler Sürgünü Unutmadı

İnegöl Çerkez Adige Kültür Derneği Başkanı Şevket Coşkun, Çerkeslerin Uğradığı Soykırım ve Sürgünün 156. Yılı nedeniyle açıklama yaptı.

Kafkasya’nın otonom halkı olan Çerkeslerin, tarihin en eski dönemlerinden beri yaşadıkları bu topraklarda zengin bir ve eşsiz kültürleriyle asırlarca onurlu bir yaşam sürdürdüğünü belirten Coşkun, “Sahip oldukları coğrafya nedeniyle büyük devletlerin ve Çarlık Rusya’sının politik ve stratejik hedefleri doğrultusunca uzun yıllar büyük direniş göstermişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Çarlık Rusya’sının çıkar kavgaları neticesinde yaklaşık 300 yıl süre gelen Osmanlı-Rus Savaşları ve bu savaşlar süresince destekledikleri Osmanlı İmparatorluğunun gerilemesi ve Rusların güneye inme isteklerine karşın Ruslara baş kaldırıp anayurtları olan Kafkasya’yı savunmak için düşkün oldukları özgürlüklerini korumak için 101 yıl aralıksız süren tarihin en acımasız savaşına tanık oluyor Dünya 1763-1864 Rus-Kafkas Savaşları. Ruslar ormanları kesip, köyleri yaktı, kadın ve çocukları öldürdü. Kıyasıya verdikleri ve onurlu mücadelenin sonucunda orantısız güce yenik düşerek aktif nüfusun üçte birini öldürdü. Kalan nüfusun yüzde 90 nını yaklaşık 1,5 milyon Çerkesi en ağır şartlarda, zulüm ve işkence altında silah zoruyla soykırım uygulayarak anavatanlarından Tuapse, Soçi ve Sohum gibi kentlere sürerek başta Varna, Samsun, Sinop ve Trabzon olmak üzere Osmanlı toplarına sürgün ederek dünyanın en zalim soykırımına tanıklık etmiştir 21 Mayıs 1864.

Ancak soykırıma mağruz kalan 1,5 milyon Çerkes halkının, resmi olmayan rakamlarca 500 bin ile 1 milyonu sürgün sırasındaki insanlık dışı zulüm ve zorlamalara, ağır yol şartlarına, Karadenizin ağzın sularına, salgın hastalıklar ve açlık gibi nedenlere dayamayıp ölmüşlerdir. Büyük soykırım ve sürgünün 156. Yılında kaybettiğimiz atalarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Çerkes halkının yaşamış olduğu bu soykırım ve sürgünü önce Rusya sonra Türkiye ve tüm Dünyanın tanımasını kabul etmesini istiyoruz. Taleplerimizin intikam değil adalet ve eşitlik olduğunu belirtiriz.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 19:21

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER