Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantıda Haziran ayında atılacak normalleşme adımları ele alındı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kameraların karşısında geçti.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Video konferans ile 9'uncu kez gerçekleşen toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul Tarabya Huber Köşkü'nden katıldı.

ALINAN YENİ KARARLAR

Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Hazirandan itibaren tamamen kaldırılmıştır.

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte yarar görüyoruz. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması 14 - 20 saatleri arasında istisna olma uygulaması devam edecek.  

İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak.

Maske mesafe ve temizlik çok önemli.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını 18 yaşa indiriyoruz. 

1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ve nargile satışı bu kapsamın dışında.

Plajlar ve milli parklar 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek.

Hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı belirli kurallar dahlinde kaldırılmıştır.

Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran'dan itibaren şartlar dahilinde açılacaktır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

Aziz Milletim...

Salgın sebebiyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bizi gönlümüzce bayram yapmaktan mahrum bırakmış olsa da kalbimizdeki sevgiyi koruduk hatta güçlendirdik. Salgının çok büyük kıyımlara yol açtığı ülkelerle kendimizi mukayese ettiğimizde elimizdeki nimetlere şükrettiğimizi biliyorum.

İşine ara verilen, geliri azaldığı için sıkıntı çeken vatandaşımız olmuştur. Devletin bütün imkanlarını sunarak yanlarında olduğumuzu gösterdik. Vatandaşlarımıza biner lira dağıtarak sıkıntılarına destek olmaya çalıştık. Vergi ve sigorta primi ertelemeleriyle, düşük maliyetli destekleriyle küçüklü büyüklü şirketlerimizin ayakta kalmasını temin ettik. İş dünyamızın yanında olmayı sürdüreceğiz.

Bu süreçte fedakârca görev yapan sağlık personelimize teşekkür ediyorum. 81 ilde uygulamadığımız kısıtlamalar valilik ve güvenlik güçlerimiz tarafından yürütüldü. Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen yaklaşık 8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız ile 25 milyondan fazla 20 yaş altı gencimiz her türlü ihtiyaçları Vefa Destek Grupları tarafından karşılandı. Halkımız yaptığı hiçbir fedakarlığın boşa gitmediğinden emin olsun. Ülke ve millet olarak birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi güçlü tuttuğumuz sürece Rabbim bizlerin önünde nice kapılar açacaktır. Türkiye'nin gerçekten çok iyi bir yere geleceğinin işaretlerini şimdiden almaya başladık. Son 18 yılda demokraside ve ekonomide kat ettiğimiz büyük mesafe geleceğimize güvenle bakmamız da en önemli güçtür. Kendimize güveniyoruz, halkımıza ve devletimize güveniyoruz. Aydınlık geleceğe inanıyoruz. Yarın İstanbul Fethi'nin 567. yıl dönümünde milletimizle birlikte çok önemli programlara şahitlik edeceğiz. Feriha Öz hastanesinin açılışını yapacağız.

Aziz Milletim...

Türkiye'nin cumhuriyet tarihi boyunca yaşadığı önemli dönüm noktaları vardır.  27 Mayıs darbesi ve sonrasında yaşananlar üzüntüyle andığımız dönemlerdir. 27 Mayıs Türkiye'ye darbe virüsünün girdiği ilk tarihtir. Milletin baskısıyla geçilen çok partili siyasi hayatta, Demokrat Partisi'nin başa gelmesiyle yeni bir kalkınma projesi başlattı. Türkiye daha önce birer ikişer tanesine sahip olduğu hidroelektrik barajlarına 18 tane, sulama barajlarına 8 tane, limanlarına 11 tane, havalimanlarına 5 tane, rafinelerine 3 tane ilave etti. Tam bir hukuk katliamı örneği olan düzmece mahkemelerde aylar süren yargılama yapıldı. Sonuçta, Başbakan Menderes ve arkadaşları idam edilirken, yüzlerce kişi de uzun yıllar hapis yattı. 27 Mayıs darbesi ile atılım süreci kesintiyle uğramıştır. Menderes ve arkadaşları idam sehpasına yürürken milletimizin yüreğinde bıraktığı acı hala tazedir. Yassıada'yı Odalar ve Borsalar Birliği ile 5 yıllık bir süreçten sonra dün Devlet Bahçeli ile birlikte Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak açtık. Menderes ve arkadaşlarını rahmetle anıyorum. En son 15 Temmuz'da darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Bu tür darbelerin ve girişimlerin ülkemize çok ağır maliyeti olmuştur.  Milli iradeye yönelik saldırının Türkiye'nin büyük hamleler başlattığı dönemin arkasından gelmiştir.

Aziz Milletim...

Koronavirüs salgını küresel düzeydeki sınamalardan biridir. Hamd olsun milletimizin verdiği destek ve sağlık sistemimizle başarılı bir süreçle ilerliyoruz. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık. 126 farklı devletten 75 bin vatandaşımızı ülkemize getirdik. Ülkemizden yardım talep eden 135 ülkeden 100'üne cevap vermeyi başardık. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı evlatlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarım adına şükranlarımı sunuyorum. Hasta sayımız ve entübe sayımız sürekli azalıyor. Salgını kontrol altında tutuyoruz. Yaklaşık bir aydır normalleşme takvimimizde yer alan gelişmeleri yakından takip ederek açıklıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 21:27

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER