Virüs döneminde diş tedavisi nasıl olmalı?

Virüs döneminde diş tedavisi nasıl olmalı?

İnegöl’de koronavirüs tedbirleri kapsamında da diş klinikleri gerekli önlemleri alarak hizmet veriyor. Klinikte görevli hekim ve sağlık çalışanları, gerekli izolasyonu sağlarken, hastalar içinde dezenfekte işlemleri yapılıyor.

ÇAPRAZ ENFEKSİYON DENİLEN BİR GERÇEK VAR

Konuyla alakalı açıklama yapan Diş Hekimi Serdar Nalcı, “Dünyada bir koronavirüs gerçeği var. Dışarıda hayatımızı nasıl şekillendiriyorsak, çalıştığımız ortamlarda da buna göre düzen alıyoruz. Sağlık alanlarında sürekli tedbirli şekilde çalışmak zorundayız. Çapraz enfeksiyon denilen bir gerçek var. Hastadan hekime, hekimden hastaya bulaşı olmaması için bütün tedbirleri alıyoruz. Ancak bu virüsün henüz aşısı geliştirilmediği için tedbirleri daha sıkı bir şekilde uygulamak zorundayız. Sağlık Bakanlığı bilim kurulu kurallarına göre hasta kabulü yapmaktayız. İşlemleri ona göre yapmaktayız.” Dedi.

ACİL DİŞ HİZMETLERİ

Şu an sadece acil diş hekimliği işlemlerini uygulayabildiklerini aktaran Nalcı, “Diş ağrıları, diş travmaları, protezler yerinden çıkmışsa bunları yapıştırabiliyoruz veya hareketli protez kullananların ağrılarını giderebiliyoruz.” Diye konuştu.

RANDEVULU SİSTEM

Kliniklerde yığılma olmaması amacıyla randevu sistemiyle faaliyet gösterdiklerini aktaran Nalcı, “Gelen hastalarımızın ateş ölçümlerini, ardından dezenfekte işlemi yapıyoruz. Bekleme alanımızda da 2’şer metre ara ile oturma şeklini sağlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

YASAKLI OLAN HASTALAR İSE

Nalcı, “Sokağa çıkma yasağı olan hasta yaş gruplarında Acil diş hekimliği hizmeti gerekirse, Kaymakamlık veya E-Devlet üzerinden alınan izin belgeleriyle merkezimize gelebilirler.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 14:10

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER