SREBRENITSA’YI ANIYORUZ

SREBRENITSA’YI ANIYORUZ

İnegöl Adige Çerkez Dernek Başkanı Şevket Coşkun, Srebrenitsa katliamının 24. yıldönümü ve Ayasofya Cami ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Şevket Coşkun yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Yakın tarihin en trajik olaylarından biri olan Srebrenitsa katliamının üzerinden 24 yıl geçti. Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995’te başlayan, kadınlar ve çocuklar dahil en az 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü soykırım, sadece Bosna Hersek’te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi. Srebrenitsa katliamı II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır. İnsanlık tarihinin en büyük soykırımlarından birini yaşamış bir milletin çocukları olarak, soykırım acısının ne olduğunu çok iyi biliyoruz ve bu acıyı paylaşıyoruz. Dünya üzerinde bir daha böyle büyük acıların yaşanmaması dileğiyle.”

“Ayasofya, sıradan bir kilisede değildi, sıradan bir camide. Ayasofya, egemenliğin ve bağımsızlığın sembolüdür aynı zamanda. Tarihi değiştiren, çağ açıp, çağ kapatan İstanbul Fethinin sembolüdür.  "Vakıf senedi" ile, tapu kaydı ile, buranın nasıl kullanılacağı 567 sene öncesinden bellidir. Bu amacın dışında kullanılması kanuni değildi zaten, düzeltildi, olan bu. 567 senedir bunu hazmedemeyenler hopluyor sadece. Onlar bizden değil, biz onlardan değiliz zaten.”

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER