MİLYONLUK İLGİ

MİLYONLUK İLGİ

İnegöl Belediyesi tarafından, ilçeye kazandırılan ve Türkiye’nin ilçeler bazında ilk Kent Müzesi olan İnegöl Kent Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor. Açıldığı günden bu yana birçok sergi ve eğitim programına da ev sahipliği yapan Kent Müzesi, bugüne kadar 795 bin 433 yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Dışarıdan İnegöl’e gelenlerin “Nereyi Gezsem” düşüncesine ilaç gibi çare olan İnegöl Kent Müzesi, yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

ÖRNEK OLDU

Dönemin İnegöl Belediye Başkanı ve şimdi ki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından 10 Ocak 2009 yılında İnegöl’e kazandırılan Kent Müzesi, 11 yılda birçok il ve ilçeye örnek oldu. Farklı il ve ilçelerden gelen yerel yöneticiler, kendi şehirlerinde müze kurmak için İnegöl Kent Müzesini rol model aldılar.

TÜRKİYE’DE İLK OLARAK AÇILDI

İnegöl Belediyesi ve gönüllüler tarafından 3 yılda oluşturulan İnegöl Mobilya ve Ağaç Sanayi Müzesi de 14 Aralık 2014 tarihinde açıldı. Kent Müzesinin yanında açılan İnegöl Mobilya ve Ağaç Sanayi Müzesi de, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI

Ülke çapında turizm organizeleri yapan özel bir tur şirketi tarafından düzenlenen Bursa turu kapsamında İnegöl Kent Müzesi ile İnegöl Mobilya ve Ağaç Sanayi Müzesi de ziyaret edilir oldu. Ayrıca her iki müze, sadece yerli turistlerin değil, Güney Kore, Tunus, Libya, Fas, İran ve Azerbaycan başta olmak üzere birçok ülkeden gelen yabancı turistleri de ağırladı.

800 BİN ZİYARETLİ

Yılda 65 bine yakın ziyaretçi gezdiği Kent Müzesi, 11 yılda 795 bin 433 yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER