Polis ekipleri alarma geçti

Polis ekipleri alarma geçti

İnegöl'de kadınlar düğmeye bastı 
Polis ekipleri alarma geçti 
İçişleri Bakanlığı tarafından kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla telefonlara yüklenen Kades uygulaması, polisi alarma geçiriyor. İnegöl’de Kades uygulamasını indirip, yanlışlıkla çağrı yapılan bazı kadınlar, polis ekiplerini harekete geçirdi. İnegöl’de gün içerisinde kades programından yapılan 10 civarında İhbar üzerine adrese giden Emniyet Müdürlüğü ekipleri, aynı cevapları alınca şaşırdılar.  kades çağrılarını yanlışlıkla yaptıklarını söyleyen kadınlar, polis ekiplerine duyarlı ve hızlı müdahalelerinden dolayı teşekkür ettiler. 

KADES NEDİR? 
KADES uygulaması İçişleri Bakanlığı tarafından kadına şiddete karşı yapılmış bir uygulamadır.  KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.
KADES uygulaması nasıl kullanılır?
Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner45