TÜRKİYE’DE İLK FUAR İNEGÖL’DE

Mobilyacılar Fuarı Dört Gözle Bekliyor

TÜRKİYE’DE İLK FUAR İNEGÖL’DE

Dünyaya yayılan koronavirüs tedbirleri kapsamında ticaret durma noktasına gelirken, mobilyacılar sektörde satışların artması için fuarın açılmasını dört gözle bekliyor. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç ise, Türkiye’de ilk fuarın herhangi bir sorun çıkmazsa İnegöl Mobilya Fuarı olacağını belirterek, müjdeyi verdi.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, katıldığı özel bir televizyon programında canlı yayında MODEF Mobilya Fuarının 6-11 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını söylemişti.

MÜRACAAT ETTİK CEVAP BEKLİYORUZ

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MODEF Başkanı Yavuz Uğurdağ ise, fuarın mobilyacı esnafı için önemli bir ticari etkinlik olduğunu belirterek, “Temmuz ayında fuar yapılması konusunda müracaat ettik. 6-11 Temmuz tarihinde fuarın olup olmayacağı kesin değil. bu konuda müracaatımız oldu fakat cevap bekliyoruz“ dedi.

CANLANMA OLUR

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Biz fuarın olmasını tabi ki çok isteriz. Fuarlarımız İnegöl ticareti için çok önemli. Mağazalarda beklenen satışlar olmayınca fuarların açılmasını dört gözle bekler olduk. Temmuz ayında bir fuar olursa, sektörde bir canlanma olur” diye konuştu.

İLK FUAR İNEGÖL’DE

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Türkiye de ilk fuarın herhangi bir sorun çıkmazsa İnegöl fuarı olacağını belirterek, müjdeyi verdi. Güleç, “Sektörümüz Türkiye’nin imalatında ve ihracatında başarı hikayesine imza attı. Dünyanın 200 noktasında satış yapıyoruz. 20 kat ihracat artırarak örnek oldu. Bu hikayenin devam etmesiyle ilgili yeni bir başlangıç yapmamız gerekiyor. Çünkü pandemi olayı var. Büyük ticaret savaşlarına şahit olduk. Türkiye olarak 3.5 Milyar ihracatımız var. Dünyanın mobilya pastasından yüzde 1.4 pay alıyoruz. Mobilya sektörü kendini markalaşmada, imalatta, tasarımda geliştirdi. Çin den sonra en çok konuşulan ülke olduk” dedi.

MOBİLYA SATIŞI YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Mart ayında yüzde 15, Nisan ayında 50, Mayıs da aynı şekilde mobilya satışlarında düşüş olduğunu aktaran Güleç, “Koronavirüs herkesi etkiledi. Moralimizi bozmamamız lazım. Mobilyanın ne kadar önemli olduğunu da gördük. İnsanlar artık daha fazla zaman geçirmeye başladılar. Yeni yaşam hikayelerine şahit olacağız” dedi.

SANAL FUARLAR

Sanat ticaret ve fuar döneminin başladığını aktaran Güleç, “Sanal ticaret ve fuarlara önem vermemiz gerekiyor. Genelge yayınlandı. Bakanımız açıkladı. Bu çerçevede firmalarımızı e-ihracata özendirmek amacıyla e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini 2020 yılı için yüzde 80, takip eden yıllarda yüzde 60 oranında desteklenecek. Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım için iş dünyamızı temsil eden çatı örgütlerin yapacakları masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri de yüzde 50 oranında desteklenecek. Destek sağlayacak. Dünyanın ticaret sitelerinde mobilya sektörü olarak yer alacağız. Odalara ve derneklere sanal fuar desteği geldi. Uzağa gideceğimize artık bulunduğumuz yerlerde fuarlar yapabileceğiz.  İşbirliğini kültürünü sonuna kadar desteklememiz lazım. Artık komşumuzla işbirliği yaparak devam etmeliyiz. Pazar büyük. Herkese yetecek kadar var. Gelişmiş ülkelere göre çok avantajlıyız. Yeni düzende onlara göre daha aktifiz. Son teknolojileri kullanıyoruz” diye konuştu.

İLK FUAR İNEGÖL

Eylül ayına kadar sanal fuarları, normal fuarları yapacaklarını bildiren Güleç, “6-11 Temmuz da bir aksilik olmazsa Türkiye’nin ilk fuarı İnegöl’de gerçekleşecek. İstanbul Fuarımız Ocak ayında yapılacak” dedi.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER