SAADET’TEN SANAYİ SİTESİNE ZİYARET

SAADET’TEN SANAYİ SİTESİNE ZİYARET

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Hasan Eroğlu ve ilçe teşkilatı, İnegöl Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi (KSSYK) Başkanı Tandoğan Taner’i makamında ziyaret etti.

ESNAF MAĞDUR OLUYOR

Ziyarette bir açıklama yapan SP İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, “Saadet Partisi olarak malumunuz olduğu üzere İnegöl’ümüzle ilgili özellikle yerel hususlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi yapılan işlerde istişarenin, danışmanın ve fikir alışverişinin faydalı hatta zaruri olduğu kanaatindeyiz. Bu anlamda İnegöl’ümüzde mobilya ve metal sanayimizin adeta kalbi niteliğindeki kooperatifinizi ziyaret etmek istedik. Sayın başkanım, son dönemde özellikle ağaç işleri sitesinin bir kısmında ve metal sanayi sitesinde yollarla ilgili birçok şikâyet bizlere iletildi. Esnafımız, işletme sahipleri özellikle yağışla birlikte bazı yollarda bozulma ve su basması gibi konulardan mağdur olduklarını ifade ediyorlar. Diğer bir husus da sanayi sitelerimizde artık yer sorunu oluşması, esnafımızın, iş adamlarımızın taleplerine karşılık verememesi. Konuyla ilgili elbette bu sitelerde partimizin üyesi olan arkadaşların da yerleri var. Onlardan da bilgi topluyoruz. Ancak konuyla ilgili en sağlıklı ve güncel bilgileri sizden öğrenmek varsa bir sorun bunun çözümüyle ilgili bizlerin de yapacağı bir şey olup olmadığını sormak istedik. Mahalli İdareler başkanımız da burada. Kendisi de konuyla ilgili notlarını alacaktır. Biz özellikle sizinle genel bir istişare amacıyla bu ziyaretimizi gerçekleştirmiş olduk. Nazik karşılamanızdan ve bu samimi ortamda bizleri ağırlamanızdan dolayı tekrar teşekkür ederim” dedi.

İNEGÖL’DE SANAYİNİN KALBİ

KSSYK Başkanı Tandoğan Taner ise “Sayın başkanım, ben de sizlerin bu ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ziyaretiniz vesilesiyle özellikle Rahmetli Erbakan hocamızı da tekrar yâd etmek istiyorum. Malumunuz benim de eski dönemlerde bir milletvekili adaylığı sürecim olmuştu. O dönemlerde birçok kez rahmetli hocamız ile teşvik-i mesaide de bulunmuştuk. Özellikle ağır sanayi hamlesi ve üretimle ilgili görüşleri ve aksiyonları benim için çok önemlidir. Bu sebeple kendisini ebediyete toplumun her kesiminin hayır duasıyla uğurladığımıza inancım tamdır. Değerli başkanım, öncelikle istişare amaçlı olarak yaptığınız bu ziyaretin gerçekten bizler için önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bahsettiğiniz gibi kooperatifimiz gerek mobilya sanayii gerekse metal sanayii olarak gerçekten İnegöl’de sanayinin kalbi niteliğinde. Ve bahsettiğiniz gibi genişlemeye de ihtiyaç var. Ancak bizler kooperatif yönetimi olarak Genel Kurulumuzda üyelerimizin kararlarıyla hareket etmek durumundayız. Daha önceden kooperatifimizin yeni işyeri alanları oluşturmasıyla ilgili bir çalışmamız olmuştu. Bunu da geçtiğimiz genel kurulda oylamaya sunduk. Sanırım o günkü şartlarda bununla ilgili olarak konu farklı değerlendirildiği için kabul görmedi. Şu anda yine bazı çalışmalarımız var. Ama dediğimiz gibi bizler kooperatif yönetimi olarak genel kurulumuzda üyelerimizin bizlere vereceği yetkiyle bu işleri yapacağız. Ancak bahsettiğiniz gibi İnegöl’ün sadece bizim kooperatif alanı için değil genel olarak da yeni alan rezervlerine ihtiyacı var” diye konuştu.

YAPTIĞIMIZ MASRAF BOŞA GİTTİ

Taner konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Sayın başkanım, ikinci husus bahsettiğiniz yollarla ilgili durum. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bizler kooperatif olarak sanayi sitelerimizdeki taşınmaz alanların yönetimini yapıyoruz. Bunun dışındaki tüm yolları ve bu yollarla birlikte birçok alanda yeşil sahaları kanuni zorunluluk gereği kamuya bıraktık. Yani şu anda sanayi sitelerimizin gerek altyapısı gerekse yollarıyla ilgili sorumlu kuruluş belediyemizdir. İnegöl Belediyemizle koordineli olarak birçok çalışma yürüttük. Özellikle sanayi sitemizdeki çöp sorunuyla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Ancak üzülerek ifade ediyorum ki özellikle kullanımla ilgili hatalar sebebiyle birçok yaptığımız masraf boşa gitti. Sanayimizde kendi imkânlarımızla alıp koyduğumuz konteynerlerimiz sürekli ateşe verilmesi sebebiyle kullanılamaz hale geliyor. Bu bir asayiş problemi olduğu için maalesef kooperatif olarak bizim bir yaptırım uygulama yetkimiz yok. Bu sebeple özellikle sanayi bölgesindeki asayiş, kamera ve rutin denetimlerin kolluk tarafından artırılması şart.”

YOLLARDA VE ALT YAPIDA BİR SORUN YOK

“Su baskınlarıyla ilgili meseleye gelince, büyükşehir yasasıyla birlikte konu BUSKİ’nin yetki alanına girince gidip görüşmeler yaptık ve bir master plan hazırlattık. Ve bu plan büyük oranda ağaç işlerinde uygulandı. Şu an Ağaç İşleri Sitesinde özellikle ifade etmek istiyorum; kooperatif üyelerimizin bulunduğu kısımlarda yollarda ve alt yapıda bir sorun yok. Birçok kez sosyal medyaya yansıyan görüntüler kooperatifimizin yetkisinin dışında olan yeni yapılaşma bölgesindeki yollarla ilgili. Yoksa özellikle bizim bulunduğumuz bölgede BUSKİ kanalizasyon ile yağmur suyu giderini bile ayırt etmiş durumda. Hatta buradan kooperatifimizin çalışmaları sayesinde Organize Sanayi Bölgesinde bulunan arıtma tesisine kadar atık suyumuz götürüldü. Yine bazı noktalarda anlık baskınların sebebi de özellikle mobilya üretim artığı olan talaş benzeri atıkların sokaklara dökülmesi sebebiyle rögarların tıkanmasından kaynaklandığını gördük. Ancak belirttiğimiz gibi bizim kooperatifimizin bloklarının bulunduğu alanlarda böyle bir sorun yok. Metal sanayi ile ilgili de aynen ağaç işlerinde olduğu gibi ciddi bir altyapı çalışması yapılacak. Bu anlamda bizler kooperatif üyelerimizden gelen anlık şikâyetleri hemen gidermek için çalışmalar yapıyoruz. Temennimiz odur ki bu yeni yapılaşma olan alanlarda da bir an önce belirttiğiniz sorunlar yerel yönetimler tarafından giderilir. Ben tekrardan böylesine önemli konuları doğrudan bizimle istişare ettiğiniz ve bilgi alışverişinde bulunduğunuz için size ve yönetim kurulunuza teşekkür ediyorum.”

Yapılan ziyaret sonrası Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Eroğlu tarafından İnegöl Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Tandoğan Taner’e hediye taktim edildi.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER