SOKAK HAYVANLARINI GÖRMEZDEN GELMEYİN

SOKAK HAYVANLARINI GÖRMEZDEN GELMEYİN

İnegöl Kent Konseyi Sokak Hayvanları Çalışma Grubu Başkanı Şebnem Erkan Sokak Hayvanlarının görmezden gelinmemesini istedi.

BİR KAP MAMA BİR KAP SU 

Şebnem Erkan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Kış mevsiminin kendini iyice hissettirdiği bu aylarda sokakta yaşayan hayvan dostlarımız için neler yapabiliriz biraz bahsetmek istiyorum. Bir iş yeriniz olabilir ya da bir iş yerinde çalışıyor olabilirsiniz. Apartman katında oturuyor olabilirsiniz ya da bir site de. Bir okulda öğretmen ya da öğrenci olabilirsiniz. Her gün geçtiğiniz, ikamet ettiğiniz hanenizin önüne lütfen günlük bir kap su ve bir kap mama bırakarak besleme yapabilirsiniz. Merhametiniz size en güzel günlerin muhakkak habercisi olacaktır. Ve unutmayın besleme yapmak bir suç teşkil etmez, aksine insani görevimizdir. Size karşı çıkanlara anayasanın 5199. Maddesine göre besleme yapabileceğinizi anlatabilirsiniz.”

SOĞUKTAN KORUNMALARI İÇİN EV YAPABİLİRSİNİZ

“Sokak hayvanları için yiyecekten sonraki en büyük ihtiyaç barınmadır. Evinizde bulunan ve kullanma gereksinimi duymadığınız eşyalardan sokak hayvanları için kulübeler yapabilirsiniz. Komşularınızla birlikte hareket ederek ev ya da apartmanınızın bahçesinde uygun bir yer bulabilir ve buraya küçük kulübeler kurabilirsiniz. Bu sayede minik dostlarımızı olumsuz hava şartlarından koruyabilirsiniz.”

“CAMLARINIZIN ÖNÜNE YİYECEKLER BIRAKABİLİRSİNİZ”

Sokak hayvanları denildiğinde her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da kuşların da unutulmaması gerekir. Camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden yiyecekler koyabilirsiniz. Mesela bulgur, ekmek, buğday vb.”

ARABANIZIN KAPUTUNU KONTROL EDİN

“Sokakta yaşayan hayvanların soğuk günlerde ısınmaları için en uygun ortamlardan biri de yeni park etmiş arabaların motor bölümleridir. Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle özellikle karlı günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atabilirsiniz.”

GÖRMEZDEN GELMEYİN

“İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz. Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 10:07

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER