Ceviz yüzleri güldürdü

Ceviz yüzleri güldürdü

Ceviz yüzleri güldürdü 
Verimli tarım arazilerinde 80'in üzerinde ürün yetişen İnegöl'de ceviz hasadı başladı. 25 bin dekar alanda yetişen ceviz bahçelerinde bu sene 10 bin Ton rekolte bekleniyor. 
Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, ceviz hasadını incelemek üzere nüfusun yüzde 80’nin ceviz üretimi yaptığı kırsal Konurlar mahallesine gitti. 
İncelemenin ardından açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "Konurlar mahallemiz son yıllarda ceviz üreticiliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bundan 10 sene önce başlayan ceviz dikimi bugün çok ileri bir noktaya gelmiş noktada. İnegöl’ümüzde toplamda 25 bin dekar alanda ceviz üretimi var. En çok üretim ise Konurlar mahallesinde yapılıyor. Çok güzel ve kaliteli cevizler yetiştiriliyor. Doğasıyla, toprağıyla ceviz burayı sevmiş durumda. Nasıl Kurşunlu çilekle anılıyorsa, Konurlar mahallemizde cevizle anılmaya başladı. 3 sene önce burada 350 ton üretim vardı. Daha sonrası sene 750 ton vardı. Bu sene yaklaşık 2 bin tona çıkmış durumdayız. Ceviz bahçeleri büyüdükçe, katlaya katlaya gidiyor. Ceviz şuan da İnegöl’ümüze ve üreticilerimize iyi bir gelir getirmekte. Çiftçimizde bundan memnun. İnşallah diğer ürünlerde de aynı mutluluğu yaşarız.  Bu mahallemizde 2 bin ton civarında ceviz üretimi var. Fiyatı yaş olarak 7 lira, kurutulmuş halde ise 30 lira. İlk soyulduğu zaman ise 20 lira civarında. Bizim için çok iyi getiri. Ceviz üreticiler mutlu ve memnun.Ceviz ağaçları genç olduğu için her sene katlayarak artıyor. Bu yıl İnegöl genelinde 10 bin ton civarında bir üretim yapılır diye düşünüyorum." dedi. 
ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLDÜ 
Çiftçi Güray Korkut(31),"Mahallemize ilk Recep Tetik amcamız getirmişti. Herkes başta karşı çıkmıştı ama heykeli dikilecek kişilerden biri. Onu görerek bizde bayır tarlamıza diktik. Baktık, başarılı da oluyoruz. Derken, diğer çiftçiler bunu gördü. Bizlerde teşvik ettik. Şuan da mahallemizin yüzde 85’i komple cevizdir. Şuan da ortalama yaşı 6-14 arasında değişiyor ama arkadan gelen çok bahçemiz var. -28’leri gördük ama ova etkilendi, bizim bahçelerimiz etkilenmedi. Bizim burada don çukuru olmadığı için herhangi bir zayiatımız olmadı. Olan yerlerde de kalibre yüksek olduğu için etkilemedi. Ceviz üreten çiftçinin yüzü bu sene güldü." dedi.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER