Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki görüş farklılığıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Konuyu farklı yerlere çekmeye gerek yok. İki yüksek mahkeme arasında görüş farkı var. TBMM'nin çözebileceği hususlar. Konu hukuk zemininde tartışılır ve bir çözüm bulunur." dedi. 

Bursa Mudanya'da çiftçilere ÇKS uyarısı Bursa Mudanya'da çiftçilere ÇKS uyarısı

Tunç, polemiği daha da alevlendiren iddialara karşılık, "Özel'in 'Cumhurbaşkanımızın sanki bir darbe yaptığı' şeklindeki yorumuna kesinlikle katılmıyoruz. Burada herhangi bir darbe söz konusu değil"  ifadelerinde bulundu. 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki ayrışmanın farkına vararak, "Bu görüş farkından yola çıkarak, bunu farklı noktalara çekmenin hiçbir anlamı yok. Özellikle CHP'nin yeni seçilen genel başkanı; birlikte parlamentoda görev yaptık, komisyonlarda birlikte çalıştık hatta biz askerliğimizi bile aynı yerde birlikte yaptık. O yüzden ben Özgür Bey'i çok iyi tanıyorum. Özgür Bey'in bu heyecanla özellikle Cumhurbaşkanımıza yönelik yakışıksız ifadeleri var. Bunlar sorumsuzca yapılan ifadeler. Burada Cumhurbaşkanımızın sanki bir darbe yaptığı şekildeki yorumuna kesinlikle katılmıyoruz. Burada herhangi bir darbe söz konusu değil. Bu millet darbenin ne olduğunu çok iyi biliyor. Bu millet 27 Mayıs darbesini bayram olarak kutlayan zihniyeti de biliyor. Yassıada zihniyetini de hiç unutmamıştır. Bu millet darbeyi de çok iyi bilir. Darbecileri de darbe şakşakçılarını da çok iyi bilir. O nedenle burada konuyu oraya buraya çekmenin bir manası yok. İki yüksek mahkememiz arasındaki görüş farkını ortadan kaldırmaya yönelik özellikle eğer yasada belirsizlik varsa, anayasa mahkemesinin bireysel başvuruyla ilgili kanunda çalışma usulleri ile ilgili anayasa mahkememizin kuruluş kanunuyla ilgili tüm bunlar TBMM'nin yetkisinde olan hususlar. Dolayısıyla TBMM'nin çözebileceği hususlar. Bunlar hukuk zemininde konuşularak, tartışılarak çözülebilecek hususlar. Konu hukuk zemininde tartışılır ve net bir çözüm bulunur" dedi.