ABD'deki temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni açıklamalarda bulundu. İsrail'in Gazze'deki saldırılarını bir kez daha eleştiren Erdoğan, 'bölgesel savaş' tehlikesine dikkat çekti.

Erdoğan, Suriye topraklarının terörden arındırılması gerektiğini vurgulayarak, "Suriye'nin Suriyeliler tarafından yönetilen, refah içinde bir devlet olması en büyük arzumuzdur." ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde;

"Müttefiklerimizden temel beklentimiz benzer bir terörle mücadele yaklaşımı benimsemeleridir.

NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma ihtimali kuşkusuz endişe vericidir. Bu sonuca yol açabilecek her türlü adımdan bilinçli olarak kaçınılmalıdır.

Şanghay İşbirliği Örgütünün de NATO'ya alternatif olduğunu düşünmüyoruz. Benzer şekilde BRICS'i de başka herhangi bir yapıya alternatif olarak görmüyoruz.

İsrail'in tehditleri ve çatışmayı yayma girişimleri sona ermeli. Aksi takdirde bölgemiz daha derin çatışmalar ve hatta savaş riskiyle karşı karşıya kalacak.

Suriye topraklarının terörden tamamen arındırılmış ve Suriyeliler tarafından yönetilen müreffeh bir devlet olması temel arzumuzdur.

Bölgemizde bir terör devleti kurabileceklerini düşünenler için bu büyük bir hayaldir ve asla gerçekleşmeyecektir."

Kaynak: MYNET