BOYADA ZAM REKORU KIRILDI

BOYADA ZAM REKORU KIRILDI

İnegöllü boya firması sahibi Murat Balakuş, boya ve yan ürünlerinde geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar yüzde 100’ü aşan zamlarla karşılaşıldığını dile getirdi.

YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE BİR ZAM GELDİ

Boya piyasasıyla ilgili bilgiler veren Boya firması sahibi Murat Balakuş, “Boya hammaddesi Türkiye’de üretilen bir ürün değil. Bunun hammaddesi yurtdışından geldiği için otomatikman en çok fiyatı artan ürünler bunlar oldu. Tiner ve boya hammaddesi dolar ve avro ile alındığı için geçen seneden bugüne yüzde 100’un üzerinde bir zam geldi. Geçen sene perakendede 210 liraya sattığımız ürün bugün 480 liraya kadar çıktı. Net fiyatlarda yüzde 100 artma oldu. Bu sadece boya olarak değil yan ürünlerinde de zamlar yaşandı. Alçısından kirecine, rulosundan fırçasına kadar bariz bir şekilde belli etti. Buna nazaran bir de izolasyon malzemeleri de arttı. Türkiye’de mevcut olan dış cephe izolasyonlarında da 45-50 aldığımız metrekare fiyatları bugün 95-100 liraya kadar arttı. Son kat boyasında da yüzde 100’lere varan zamlar oldu. Bunun yanında nakit sıkışıklığı zaten ortada… Hem malzeme toptan ve perakende satışında hem de uygulama noktasında büyük bir fiyat artışı yaşanıyor.

Tamamen nakit alış yapıyoruz. Geçen sene 100-150 lira olan usta yevmiyesi 200-250’lerde gezmeye başladı. Dış cephede iskele üzerinde çalışan ustalar için bu daha yüksek oranlara geldi. Geçen seneki ciromuzla bu seneki ciromuz arasında yüzde 50’lere varan bir düşüklük var. Büyük boya firmaları kendi ayaklarına kurşun sıktılar. 12 senedir çıkan silikonlu boya ürünlerini bir sene boyayan 5 sene silip boyamadan oturabiliyor. Bu da perakende sektörüne sirayet etti. Dar ve orta gelirli ev müşterilerimiz silikonlu boyayı bir sefer alıyorlar, 5 sene silerek kullanıyorlar. Sobaların kalkması ve doğalgaza geçilmesi de bizim sektörü geri götüren etkenlerden biri oldu.”

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER