KORKMAZ’DAN SÜRÜCÜLERE BAYRAM UYARISI

KORKMAZ’DAN SÜRÜCÜLERE BAYRAM UYARISI

İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, Kurban Bayramı tatili nedeniyle olası kazaların önüne geçebilmek amacıyla sürücülere uyarılarda bulundu.

Kurban Bayramı öncesi uzmanların en fazla dikkat çektikleri konuların başında trafik geliyor. Özellikle uzun yola çıkacaklara uyarı üzerine uyarı yapılırken, İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz da yola çıkacaklara tavsiyelerde bulundu.

EMNİYET KEMERİ TAKIN, TAKTIRIN

Bayram tatili ve yaz tatilleri nedeniyle oluşacak trafik yoğunluğuna dikkati çeken Bahattin Korkmaz, özel araçlarıyla tatile çıkmaya hazırlanan sürücülere önemli uyarılarda bulundu. Öncelikle araç bakımlarının tamamlanmadan uzun yola çıkılmaması gerektiğini ifade eden Başkan Korkmaz, “Aracınızın, klasik bakımlarını yaptırın. Yola çıkmadan lastik diş derinliklerini ve havalarını kontrol edin. Klima ve havalandırma sisteminin çalıştığından emin olun. Yola sabah erken saatlerde çıkın. Mola yerlerini önceden belirleyin. 2 saatte bir veya her 150 kilometrede 15 dakika mola verilmesi gerektiğini unutmayın. Araçta klimanın yüz ve göğüs bölgesine değil, cama doğru gelmesine dikkat edin. Sürekli klima açık gitmeyin, aracı 30 dakika da bir havalandırın. Sıcaklardan fazla etkilenmemek için bol su tüketin. Ağır yiyeceklerden uzak durun. Özellikle kalp, tansiyon ve şeker hastaları; sıcak havalarda çok uzun süre araç kullanmayın. Tatil sebebiyle trafik artıyor ve birçok uzun yol tecrübesi olmayan sürücü şehirlerarası yollara çıkıyor. Bunu unutmayın ve her an karşınızdaki veya yanınızdaki sürücünün hata yapabileceğini düşünerek aracınızı kullanın. Pedalları rahat hissedecek ayakkabılar tercih edin ama terlik ve benzeri şeyler kullanmayın. Takip mesafesini koruyun, şehir içinden geçerken hızınızı düşürün. Kısa farlarınızı gece-gündüz açık tutun. Hız limitlerine uyun. Emniyet kemerini takın ve arka koltuklardakiler de dâhil tüm araç içindekilere taktırın. 12 yaşın altındaki çocukları boylarına ve kilolarına göre düzenlenmiş güvenlik koltuklarına oturtun, kucakta ve ön koltukta taşımayın. Araç içinde sabitlenmemiş bir şey bırakmayın. Parfüm, gözlük ve çakmaklara dikkat edin. Yarım litrelik su şişesinin kaza esnasında 40 kiloluk ağırlıkla kafanıza çarpabileceğini unutmayın. Uyku getirebilecek ilaçlardan uzak durun. Tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçların sık kullandığı yollarda lastiklerin yol açtığı izlere dikkat edin. Bu tür yollarda ağır yükün asfaltı ezmesiyle oluşan iz görünümündeki çukurlar, direksiyon hâkimiyetinin kaybolmasına neden olabilir” dedi.

“GENÇ SÜRÜCÜLERE DİREKSİYONU VERMEYİN”

Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, acemi sürücülerin uzun yolda araç kullanmasının sakıncalarına da dikkati çekti. Türkiye´de 20 milyonun üstünde ehliyetli sürücü ve 16 milyon civarında araç bulunduğunu kaydeden Korkmaz, “Anne ve babalar sürücü belgesini yeni almış ancak akan trafikte araç kullanmak için sabırsızlanan tecrübesiz çocuklarına araç teslim etmektedirler. Bunun için en uygun zamanın yaz tatilleri ve Anadolu yolları olarak düşünen anne ve babalar bu konuya çok dikkat etmeli” diye konuştu.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER