Mudanya'da, kentin zengin tarihi, kültürel mirası ve doğal güzelliklerini kapsayan toplamda 131,6 kilometrelik "Rota Myrleia" adı verilen kültür rotası, Türkiye'nin yeni "kültür rotası" olarak ilan edildi. Mudanya Belediyesi, bu rota ile ilçenin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini tanıtmayı amaçlayarak Bursa Valiliği'nin onayıyla kültürel bir rota olarak belirlendi.

2700 yıllık köklere sahip olan Mudanya'nın zengin tarihini, kültürel ve doğal değerlerini içeren bu 131,6 kilometrelik kültür rotası, Turizm amacıyla Sportif Yönetmeliğe uygun olarak turizme kazandırıldı.

AW039774_03

Bursa'da uygulamanın adresi bu sefer Yavuzselim! teker teker enselendiler Bursa'da uygulamanın adresi bu sefer Yavuzselim! teker teker enselendiler

Bu kapsamda 20 kilometrelik Yürüyüş Rotası, Tirilye Mahallesi'nden başlayarak Çamlı Kahve, Aya Yani Kilisesi, Kapanca Antik Limanı, Ketendere Sahili, Esence Sahili, Söğütpınar Sahil Yerleşkesi ve Eğerce Sahil Yerleşkesi gibi önemli noktaları içeriyor.

31,6 kilometrelik Bisiklet Rotası ise Tirilye Mahallesi'nden başlayarak Çamlı Kahve, Aya Yani Kilisesi, Kapanca Antik Limanı, Esence Sahil, Yalıçiftlik Mahallesi, Yaman Mahallesi, Çınarlı Mahallesi, Kaymakoba Mahallesi, Tirilye Sahili'ni kapsıyor.

Ayrıca, 17 kilometrelik Trekking Rotası da Kumyaka Ayastafoni mevkii, Kumyaka Kirya mevkii, Çepni Mahallesi, Üsküptepe, Akyeller Selvilik mevkii, Kumkaya Lotus, Mavriya, Mankafa mevkii ve Kumyaka köy meydanını içeriyor. İnanç Rotası olarak kabul edilen 63 kilometrelik güzergah ise Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Aydınpınar Kilisesi, Dereköy Kilisesi, Yaylacık Tatianos heykeli, Mirzaoba Tarihi Minare, Sancak heykeli ve Yörük Meydanı gibi önemli noktaları içeriyor.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu projenin amacının 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'ni tüm insanlığın ortak mirası olarak yeniden keşfetmek olduğunu belirterek, "Rota Myrleia ile tüm tarih ve doğa tutkunlarına Mudanya'da keyifli bir yolculuk sunuyoruz. Rotanız Myrleia olsun" dedi. 

AW039774_01