Liselere Geçiş Sistemi (LGS) puanlarının açıklanmasının ardından, aileler çocukları için uygun bir okul arayışına devam ediyor. Ancak, özel okulları tercih etmek pek kolay değil; çünkü fiyatlar oldukça yüksek seviyelere çıkmış durumda. Servis, kırtasiye ve yemek gibi ek hizmetler de eklendiğinde, bazı okulların yıllık maliyetleri 1 milyon lirayı aşıyor.

Hem devlet okulları hem de özel okullar arasında seçim yapmaya çalışan aileler, bu dönemde yoğun bir araştırma içinde. Özellikle özel okulların fiyatları dikkat çekici bir artış gösterdi. Bazı özel okulların yıllık ücretleri 1 milyon liraya kadar çıkabiliyor.

TALEP AZALDI

Fiyatlar tercihlere de yansıyor. Önceki yıllarla kıyaslandığında özel okullara giden öğrenci sayısı azalırken devlet okullarına talep arttı.

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, okulların yıl içindeki giderleri ve masrafları için yüzde 300’e yakın artış talep edebildiklerinden bahsetti. Gültekin, okulların talep ettiği zamdan öğretmenlerin yararlanamadığını ve bunun en büyük sorunların başında geldiğini dile getirip “Ne yazık ki bu da karşımıza çıkmıyor. Veli, öğretmen ve işletme açısından sorun var. Hepsi haklı…” dedi.

FİYATLAR KATLANDI

Üsküdar Amerikan Lisesi’nde hazırlık sınıfı yüzde 100’den fazla artışla 975 bin liraya, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde 370 bin liradan 953 bin liraya, Özel Alman Lisesi’nin fiyatı da 4 kattan fazla artışla 905 bin liraya çıktı.

Fransız liselerinde ücretler 800 bin lirayı aştı.

Çocuğunu LGS puanı istemeyen özel okullarda göndermek isteyen velilerin yıllık en az 300 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor.

Kaynak: ntv