DENETİMLİ HÜKÜMLÜLERDEN EĞİTİME BOYA DESTEĞİ

DENETİMLİ HÜKÜMLÜLERDEN EĞİTİME BOYA DESTEĞİ

İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesinde başlatılan ‘Okullar İçin Bir Fırça Da Bizden’ projesi kapsamında, okullarda çalışan yükümlüler okulların temizlik ve boya ihtiyaçlarını gideriyor.

İnegöl' de denetimli serbestlik yükümlüsü 15 kişinin aktif rol alacağı proje kapsamında, yükümlülerin boyacılık ile ilgili meslek edinmeleri, kişisel gelişimleri ve toplumla ödeşmelerinin sağlanması amaçlanırken, aynı zamanda okulların da ihtiyaçları giderilmiş olacak.

Proje hakkında bilgi veren İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, "Denetimli serbestlik uygulaması bizim mevzuatımıza 2005 yılında girdi. Suç işleyen kişileri cezaevine koymadan, dışarıdan denetim altına alarak, onlara bazı yükümlülükler yükleyerek topluma yeniden kazandırma amacı güden bir uygulama. Bu kapsamda da zaman zaman yükümlülerimiz kamuya yararlı işte çalışma hizmeti de görmekteler. Nisan ayında da Boğazköy barajında bir orman oluşturulması çalışmalarımız vardı. Bugün de denetimli serbestlik hizmetleri kapsamında okullarda temizlik ve boya işleri yapılacak. Şu anda bizim takip ettiğimiz 2 bin 100 adet denetimli serbestlik yükümlümüz var. Bunlardan 80 kişi, doğrudan kamuya yararlı işte çalıştırma yükümlüsü. Okullarımızın yaz tatiline girmesi ile beraber bir kısmı, 3 Temmuz ile 9 Eylül tarihleri arasında İnegöl'de 10 tane okulumuzda spor aletlerinin boyanması, çitlerin elden geçirilmesi ve bahçe temizliği gibi  işlerini bu yükümlülerimiz aracılığıyla yapacağız" dedi.

Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan Boyacılık kursunu tamamlayan denetimli serbestlik yükümlüleri buralarda hem mesleklerini geliştirmiş olacak, hem de okulların boya ihtiyaçları giderilmiş olacak.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER